úterý 26. února 2013

Prezident a čl. 62 Ústavy, zejména písmeno d) nás může zbavit této vlády

Začíná být jasné, proč mají vládní krysy panickou hrůzu z Miloše Zemana.

Nečas už stihl prohlásit, že kdyby nový prezident jeho vládu odvolal, považoval by to on za ústavní puč. Takže může být ještě v Česku veselo. 

Ústava České republiky článek 62 -  říká :

Prezident republiky

a) jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi,
b) svolává zasedání Poslanecké sněmovny,
c) rozpouští Poslaneckou sněmovnu,
d) pověřuje vládu, jejíž demisi přijal nebo kterou odvolal, vykonáváním jejích funkcí prozatímně až do jmenování nové vlády,
e) jmenuje soudce Ústavního soudu, jeho předsedu a místopředsedy,
f) jmenuje ze soudců předsedu a místopředsedy Nejvyššího soudu,
g) odpouští a zmírňuje tresty uložené soudem, nařizuje, aby se trestní řízení nezahajovalo, a bylo-li zahájeno, aby se v něm nepokračovalo, a zahlazuje odsouzení,
h) má právo vrátit Parlamentu přijatý zákon s výjimkou zákona ústavního,
i) podepisuje zákony,
j) jmenuje prezidenta a viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu,
k) jmenuje členy Bankovní rady České národní banky,
l) vyhlašuje referendum o přistoupení České republiky k Evropské unii a jeho výsledek.

Ještě jednou:

Ústava ČR Čl. 62: Prezident republiky
 
a) jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá  její demisi
d) pověřuje vládu, jejíž demisi přijal nebo kterou odvolal, vykonáváním jejích funkcí prozatímně až do jmenování nové vlády. 


******************************************************
Vláda nechť se tetelí. Ústava (šitá na míru autokratu Havlovi) totiž říká nedvojsmyslně, že prezident má právo nejen přijmout demisi vlády, ale i vládu sám odvolat, dokonce bez udání důvodu. Z bodu d je obzvláště zřetelné, že přijetí demise a odvolání vlády jsou dvě různé věci. Jasné to není jenom některým ústavním právníkům. Toto právo dosavadní prezidenti jen nevyužili. Neměli důvod, neměli snahu ani sílu.

Pan Zeman je první prezident, který je dostatečně silný v kramflecích (byl zvolen přímo občany, a to s výraznou převahou), a má silný důvod (nelegitimní strana LIDEM ve vládě) pro odvolání vlády, aby to veřejnost přijala velmi kladně. Připomeňme si například, že poslanci, tvořící dnes vládní stranu LIDEM, která schválila vlastizrádné církevní tzv."restituce" (takže prošly nejtěsnější většinou hlasů; proti názoru cca 80% občanů), byli do sněmovny zvoleni za stranu VV, která měla ve volebním programu výslovné NE předávání majetku církvím.

Ať dobře či špatně, ústava jakoby byla předpřipravena pro zavedení polopresidentského režimu (pikantní je článek 54.3: prezident republiky není z výkonu své funkce odpovědný), jen čekala na presidenta s mocným mandátem, a ten je tu.

1 komentář:

  1. Na Ústavní Soud bych se neodvolával, protože soudci ÚS ani nevědí, že 30Kč poplatku u lékaře, není totéž co "zdarma", jak říká Listina základních práv a svobod, která je nedílnou součástí ústavy. Tedy M.Zeman, nemá jiného spojence, než lid ...ale co je to lid ...ty lidičky, co jen sedí a brblají někde v koutě? V Bulharsku a na Slovensku jsou jiné poměry ...a stejně to moc nepomáhá. Po "Gorile", ve které byl Fico taky namočený, div Ficovci, nedostali ústavní většinu!!! Takže si myslím, že Zeman "moudře" vyčká, dokud neuvidí, aspon 10kilolidičkovou demonstraci, za odstoupení vlády. V opačném případě by byl politický dobrodruh.

    OdpovědětVymazat